PARK VE PİKNİK ALANLARI


BİLİM SANAT VE KÜLTÜR PARKI
 
         Kütahya Yolu Sazova Mevkii'ne yapılıyor. Yaklaşık 400 bin metre karelik alanı ile Eskişehir'in en büyük parkı olma özelliğini taşıyor.
            Park alanı içinde çeşitli su sporları ve aktiviteleri de yapılacak olan büyük bir gölet, restoranlar, 2000 kişilik açık hava konser alanı anfi tiyatro, bire bir ölçülerde korsan gemisi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları, çocukların su ile ilgili çeşitli aktiviteleri yapabilecekleri oyun alanı, engelli çocuklar için oyun alanı, içinde büyük bir planetaryum (gözlemevi) de olan bilim deney merkezi, masal şatosu bulunuyor.

Park İçinde bulunan ilgi çekici alanlar;

 Masal Şatosu

       Sazova Parkı içinde bulunan Masal Köşkü; Türkiye’deki ve dünyadaki pek çok eserden esinlenerek yapılmış bu köşk dahiyane bir tasarımla masallara layık bir güzelliktedir. Pek çok masaldan esinlenen kuleleri, Osmanlı mimarisini andıran kubbeleriyle, çocuklarımızın hayal dünyalarını geliştirmelerine büyük katık sağlayacak. Masal kahramanlarının ve masal dünyasının objeleri ile donatılacak olan masal şatosu Türkiye'de bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Masal Şatosu’ndaki Ünlü Mimari İzler:

Çan Kulesi -Diyarbakır

Adalet Kulesi – Topkapı Sarayı

Ulu Kule – Mardin

Burgulu Kule – Amasya

Galata Kulesi – İstanbul

Yivli Kule – Antalya

Kız Kulesi – İstanbul

Sindrella Kulesi – İstanbul

Korsan Gemisi

        Park alanındaki gölet içinde Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfettiği Santa Maria Gemisi'nin birebir kopyası inşaa edildi. Toplarından yatakhanelerine, kaptan köşkünden güvertesine her şeyi ile gerçek boyutlarında inşaa edilen gemi özellikle çocukların büyük ilgisini çekecek.

 Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi

         Sazova Parkı içindeki Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi çocuklar başta olmak üzere toplumun her kesimini yaşadığı evreni tanımaya sürüklemektedir.Merkez, Eskişehir'deki ilköğretim ve lise çağındaki çocukların çeşitli bilimsel deneyleri gerçek ortamlarında yapabilmelerine olanak sağlayacak.

Oyun Grupları

         Park alanı içinde birçok bölgede çeşitli sevimli karakterler ve masal kahramanları ile bezenmiş oyun alanları yapıldı. Engelli çocukların da kullanabileceği oyun alanları da oluşturulan Bilim Sanat ve Kültür Parkı'nda ayrıca çocuklara yönelik suyun kaldırma kuvveti ve döngüsel hareketleri ile ilgili deneyler yapmalarına olanak tanıyan özel düzeneklerde oluşturuldu.

Sualtı Dünyası

      Sazova Parkı içinde bulunan, Eskişehir’de teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, Amazon Nehri ve Mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan, Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehri gibi dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen, 84 farklı türden toplam 2 bin 150 balığın bulunduğu Sualtı Dünyası.

 
KENT PARK: ESKİŞEHİR'İN DENİZ EKSİĞİNİ GİDEREN PROJE
 
         Kent Park, alışılagelen yeşil alan ve park kavramlarının çok daha ötesinde birçok yenilik barındıran Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Gökmeydan Mahallesi arasındaki yaklaşık 300 bin metre karelik alan üzerine kurulmuştur.
        Eskişehir’in akciğeri olan Kent Park’ta yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşayabilecekleri yapay plaj, iki açık yüzme havuzu, bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, oyun grupları, inşaatı süren kent evi, restoranlar, gölet, at binme alanları, büfeler bulunmaktadır. Porsuk Çayı’na kıyısı bulunan Kent Park’a, Porsuk’ta kullanılan teknelerle ulaşım imkânı da bulunmaktadır.

          İlklerin kenti Eskişehir’e Türkiye’nin ilk yapay plajı
         Kent Park’ın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı inşaa edilmiştir. Plaj özellikle yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşamalarına olanak tanıyacak. 350 metre uzunluğunda olan yapay plaj biri çocuklara olmak üzere iki açık yüzme havuzunu da barındırmaktadır.
            Gül bahçeleri, spor alanları, heykel ve anıtları, kültür sanat etkinlikleri için açık alanları, eğlence ve dinlenme mekânları ile Kent Park Eskişehir’in önemli bir sosyal yaşam alanlarından biridir.
 
BÜYÜK PARK
 
            Gazi Yakup Satar Caddesi üzerinde bulunan ve önceki yönetimler tarafından boşaltılan metruk mezarlık alanı, kötü görünümünden kurtarılarak, yoğun ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı, bünyesinde yürüyüş ve dinlenme alanlarını, çocuk parklarını, kaide ve heykelleri, büyük ölçekli göletleri barındıran dev bir park haline getirilmiştir.
            Bitki dikimi çalışmaları öncesi park alanının otomatik aydınlatma, sulama sistemleri alt yapısı kurulmuş, ardından sahaya binlerce ağaç ve süs bitkisi dikilmiştir. Büyük Park adı ile hizmete giren park alanında, biri 1200 diğeri 900 metre kare alana yayılan iki gölet, şelale tipi büyük ölçekli süs havuzu bulunmaktadır. Büyük Park’ta ayrıca Eskişehir’in tarihi değerlerinin başında gelen Yunus Emre’nin temsili makamı da inşa edilmiştir.
          Büyük Park başta Şarhöyük Mahallesi olmak üzere çevre mahallelere de ayrı bir zenginlik kazandırırken, Eskişehir her yönüyle çağdaş kentlerdeki gibi dev bir park alanına kavuşmuştur.
 
ŞELALE PARK
           
            Şelale Park Eskişehir‘in tamamını görebileceğiniz bir tepede kurulmuş yemyeşil bir alandır. Yaklaşık 40 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan park yaz aylarında haftanın her günü ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiye rastlanabilen bu parka uğramadan Eskişehir gezisi tamamlanamaz.
            Şelale Park Eskişehir’in gurur kaynaklarından biridir. Tepedeki yapay şelaleden adını alan park içinde çeşitli oyuncaklar ve spor aletleri, yürüyüş parkuru, yeşil alanlar, yel değirmeni, Don Kişot ile uşağının heykeli ve iki adet cafe bulunmaktadır. Parka giriş için biraz yorucu olabilecek merdivenleri tırmanmanız gerekmektedir. Ancak yukarı çıkınca kesinlikle bu tırmanışa değecektir. Park içindeki iki cafeden aşağıda olanı tercih etmişseniz önünüzde hiç bir engel olmadan tüm şehri görebilirsiniz.
            Üst tarafta daha çok restaurant havasında olan mekanı tercih etmişseniz önünüze bir kaç yeşil bölge de gelse yine şehir ayaklarınızın altındadır.
            Şelale Park’tan Eskişehir Manzarası
            Şelale Park içinde Don Kişot ve uşağının yel değirmenlerine açtığı savaşı izleyebilirsiniz. Hatta burada yel değirmeninin üst katına çıkarak önünüzdeki olağan üstü manzaraya biraz daha bakabilirsiniz. Biraz daha yürüdüğünüzde standart park oyuncaklarından biraz daha farklı oyuncaklar görüp, çocuğunuzun daha çok eğlenmesini sağlayabiliyor.

HAYRETTİN KARACAN PARKI
            Çamlıca tepesinden kente bakan güzellik… Çamlıca Mahallesi’nde hizmete açılan “Toprak Dede Hayrettin Karaca Parkı” 20 dekarlık alan üzerine kuruldu.
            Parkın yapımında tamamen doğal malzemeler kullanılırken, 150 tür bitki özenle parka yerleştirildi. Müziğin ritmine göre çalışan fıskiyeler, birbirine küçük derelerle bağlanan üç adet gölet, kafeler ve restoranlar parka ayrı bir estetik katarken, parka yerleştirilen bitkiler ve ağaçlar ise özenle seçilen türlerden.

BOTANİK PARK
            Odunpazarı Belediyesi sınırlarında Bahçe içerisinde; gül, kokulu bitkiler, soğanlı bitkiler, şifalı bitki, topiary bitkiler, meyve, minyatür japon, yer örtücü bitkiler, mevsillik ve çok yıllık çiçek, saklı bahçelerinin yanı sıra sarmaşık tüneli, bitki labirentleri, gözetleme kulesi, doğal gölet, güneş saati, 25 milyonluk taşlanmış ağaçların bulunduğu kaya bahçeleri ile Türk bahçesinin, tropikal seranın bulunduğu toplanda 70 bin bitki ve ağaç türünün içine alan 45 bin metrekarelik Türkiye’nin 4’ünci büyük Botanik Park.

SARISUNGUR KÖYÜ-MAMUCA GÖLETİ-GÜLPINAR PİKNİK ALANI
            Eski (Sarısu) Göleti, Eskişehir İlinin 8 km. Güneydoğusunda Gülpınar (Mamuca) Köyünün 1.5 km. güneybatısında Sarısu Deresi üzerindedir. Gölet rekreasyon amacının yanı sıra Eskişehir'in içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, taşkın koruma, doğal hayatın korunması, sediment kontrolü, balıkçılık ve avcılık amaçları ile inşa edilmiştir. 2007 Türkiye Durgun Su Kano şampiyonası Sarısu (Mamuca) Göleti'nde yapılmıştır. Gölet'in devamında Gülpınar Piknik Alanı bulunmaktadır. Piknik ve çeşitli etkinlikler düzenlemek amacı ile kullanılmaktadır.

ŞEHR-İ DERA PARKI
          Kanlıpınar Mevkii Ankara-Eskişehir Karayolu üzerinde bulunan ağaçlık alan ve gölet çevresi yeniden düzenlenerek kullanılabilir bir piknik alanına dönüştürülmüştür. Piknik alanı ziyaretçileri gölette gezinti yatı ile gölet turu yapabilmektedir. Tam anlamıyla doğanın güzelliklerini yansıtan şehre yakın bir piknik alanıdır.

ODUNPAZAR AQUAPARK
         6.500m² lik alana sahip Aquapark 2011 yılında,71 Evler Mahallesi’nde yap-işlet-devret modeliyle yapılarak tüm Eskişehir halkının hizmetine sunulmuştur. Çağdaş bir yapıya sahip park içerisinde yüzme havuzu, çocuk havuzu, düşme havuzu, kaydıraklar, düğün salonu, konferans salonu, kafeterya, soyunma odaları ve otopark mevcuttur.

REGÜLATÖR PİKNİK ALANI
            Eskişehirlilerin yıllardan beri uğrak yerlerinden biri olan Regülatör, Yaklaşık 30 dönüm üzerine yayılan mesire yeri, oturma alanları, büfe, çocuklara özel piknik üniteleri, çocuk oyun bahçeleri ve diğer birimleriyle ziyarete açılan piknik alanı; şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için ideal bir mekân halini almıştır.
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 33° 17°
Site Haritası