MÜZELER


Eskişehir Arkeoloji Müzesi

Adres: Akarbaşı Mahallesİ

Atatürk Bulvarı No: 64

Tel : (+90-222) 230 13 71

Faks : (+90-222) 230 17 49

 
Yunus Emre Müzesi

Adres: Mihalıççık İlçesi Yunus Emre Beldesi 

Yunus Emre Mezar ve Külliyesi 

Tel/Faks : (+90-222) 647 50 31

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

   Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesi'nin Türkiye 'deki ilk ve tek örneği olan Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi' açıldı. Müzede heykelleri bulunan birçok yerli ve yabancı sanatçı/bilim adamı mevcut. Eserlerin birçoğu yerli sanatçı ve bilim adamlarına ait toplamda 160 kişinin heykeli yer almaktadır.
          Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri, değişik dekorlar önünde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden kesitlere de yer verilmiştir.
         Zaman içinde Eskişehir’e gelecek olan ünlü kişilerin ölçüleri alınıp, özel fotoğrafları çekilerek yapılacak olan balmumu heykelleri de müzedeki yerini alacaktır.
         Müzeyi ziyaret edenler profesyonel fotoğraf ekibimize balmumu heykellerle birlikte fotoğraflarını çektirebilmektedirler.


Odunpazarı Belediyesi Lületaşı Müzesi:

Müzede pipoların yanı sıra lületaşından işlenerek yapılan takılar, hatıra ve kullanım eşyaları ile ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılan heykelcikler yer almaktadır. Müzede ellinin üzerinde sanatçıya ait dört yüz eser sergilenmektedir.

Tel: (+90-222) 233 05 82

 

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Yerli ve yabancı 50’ye yakın çağdaş cam sanatçısının eserlerinin bulunduğu müze Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile oluşturuldu.

 

Cumhuriyet Tarihi Müzesi (Merkez)

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Mimar Kemalettin’in 1916 yılında Turan Numune Mektebi olarak yaptırdığı binayı restore ederek 23 Nisan 1994’te Cumhuriyet Tarihi Müzesi olarak ziyarete açmıştır. Müzenin kuruluşundaki amaç Türkiye Cumhuriyetinin Kurtuluş Savaşı sonrasında kültürel, siyası, ekonomik, sosyal yapılanmasını belgelerle topluma yansıtılması, anlatılmasıdır.

            Müzede Atatürk’ün giysileri, masa saati, tabak, çatal, bıçak, kaşık, kahve fincanları, ağızlığı, tespihi, bastonu, kılıcı, kırbacı, tabancası sergilenmektedir. Bunların yanı sıra Çanakkale ve Sakarya Savaşlarına, Kongrelere, İnönü Savaşlarına, Büyük Taarruza, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 131 fotoğraf, Atatürk’ün yaşamının çeşitli dönemlerine ait portreler de onları tamamlamaktadır. Ayrıca Kurtuluş Savaşının özeti, devrimleri yansıtan bir resim ve Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet Döneminde büyük hizmetleri olan Yavuz Kruvazörü, Muavenet-i Milliye, Nusret Mayın Gemisi, Alemdar Kurtarma Gemisi, Sütlüce Bandırma Vapuru ve
      Savarona gemilerinin maketleri de sergilenmektedir.
      Müzede Atatürk ile ilgili video kasetlerini ve Atatürk ile Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili konuları içeren bir de kitaplık bulunmaktadır.
 Paşa Mahallesi Lise Cad. No:11 Odunpazarı

Tel: (0222) 335 05 80

Faks: (0222) 335 05 80/4345


Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi
 

           Müze, Türkiye'de bir ilk olan Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yan kuruluşudur. Müzede; daimi sergi, değişken sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümleri bulunmaktadır. Müzede karikatür çalışmalarının yapılabileceği mekanlar da tasarlanmıştır.
            Müzede karikatür arşivindeki eserler sergilenirken, alt kat salonunda yerli ve yabancı karikatürcülerin sergileri de aralıklı olarak sürdürülmektedir. Böylece sık sık yapılacak değişikliklerle yaşayan bir müze amaçlanmaktadır. 
 Adres:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi  Akcami Mah. Malhatun Sok. No:6

Odunpazarı ESKİŞEHİR

Tel: 0 (222) 230 02 01

       0 (222) 335 05 80 / 1693

 Müze; Bayram günleri ve pazartesi dışında her gün saat; 10.00- 18.00 arası ziyaretçilere açıktır. 


Seyitgazi Bor ve Etnoğrafya Müzesi

Adres: İkiçeşme Mah. Afyon Cad. Seyitgazi/Eskişehir

Tel&Fax          : 0222 6712503

Cep Tel           : 05448813293

             1207 yılında Anadolu Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubadın annesi Ümmühan Hatun tarafından yaptırılan Tarihi Selçuklu Hamamı ilçede Bor ve Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılmaktadır.
            Türkiye’nin ilk bor Müzesi Seyitgazi ilçesinde kurulmuştur. Müzede Kırka Bigadiç Kestelek Emet ve Bandırma işletme Müdürlükleri tarafından çıkarılan bor madeni ve numuneleri, genel müdürlüğe ve işletme müdürlüklerine ait bilgi, ve fotoğraflar, bor madeni ile ilgili bilgiler, açık ocak maketi ve bordan üretilen sanayi ürünleri yer almaktadır.
Eskişehir’in tek Etnoğrafya müzesi olup eski ev eşyaları, tarım aletleri ile el sanatları ürünlerinden oluşan bir etnoğrafya müzesi Seyitgazi ilçesinde bulunmaktadır.
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 33° 17°
Site Haritası